در اینجا تذكر این موضوع لازنم است كه در بعضى از منابع اهل سنت، پدر حضرت مهدى «عبد الله» معرفى شده است.  در حالى كه در منابع شیعه و سنّى اخبار فراوانى وجود دارد كه مى ‏رساند نام پدر آن حضرت «حسن» - علیه السلام - است. سر چشمه این اختلاف آن است كه در بعضى از روایات اهل سنّت پیرامون ویژگی هاى آن حضرت، این جمله از پیامبر اسلام نقل شده است: «. یواطئ اسمه اسمى و اسم أبیه اسم أبى».  یعنى، اسم او (مهدى) اسم من، و اسم پدرش، اسم پدر من است.

قرائنى در دست است كه نشان مى ‏دهد جمله اخیر یعنى «اسم پدرش اسم پدر من است» عمداً یا اشتباهاً از طرف راوى به كلام پیامبر افزوده شده است و در گفتار آن حضرت فقط جمله: «اسم او اسم من است» وجود داشته است. حافظ گنجى شافعى در این باره مى ‏گوید:

«ترمذى»  این حدیث را نقل كرده ولى جمله اخیر در آن نیست. نیز «احمد بن حنبل»، كه داراى قدرت ضبط و دقت بوده این حدیث را در چند جا از «مسند» خود نقل كرده ولى جمله اخیر در آنها نیست.

«گنجى» اضافه مى ‏كند: در اكثر روایاتى كه حافظان حدیث و محدثان مورد وثوق اهل سنت در این باره نقل كرده اند، جمله اخیر نیست. فقط در حدیثى كه شخصى به نام «زائدة» از «عاصم» نقل كرده، این جمله به چشم مى ‏خورد. و چون «زائده» چیزهایى از خود به حدیث اضافه مى ‏كرده است، نقل او اعتبارى ندارد.

گواه این معنا، این است كه راوى این حدیث، شخصى به نام «عاصم» است و حافظ ابو نعیم در كتاب «مناقب المهدى»»، سى و یك نفر از راویان این حدیث را نام برده كه همگى آن را از «عاصم» شنیده‏ اند، و در هیچ كدام جمله اخیر نیست. و فقط در نقل «زائده» این جمله به چشم مى ‏خورد كه طبعاً در مقابل آن همه روایات، فاقد اعتبار است. 

امام زمان كه ,جمله ,اسم ,مى ,نقل ,اخیر ,جمله اخیر ,است كه ,نقل كرده ,شده است ,حدیث رامنبع

مهدى (ع) در منابع شیعه

غیبت كبرى

وظایف و فعالیت هاى اساسى نوّاب خاص

نواب خاص

غیبت صغرى و كبرى

دیدار حضرت مهدى (ع)

تولد امام زمان

مشخصات

آخرین جستجو ها

نی نی یا - سایت سرگرمی بازسازی ساختمان گشنیز معرفی کالا فروشگاهی كدآهنگ پيشواز ايرانسل خیابون آرش کانتر الان بخر تحویل بگیر بهترین شعر-عکس-داستان و رمان عاشقانه bazarganireza